Czy Autocasco się opłaca?

Na każdym właścicielu samochodu ciąży obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC, za jej brak grożą dotkliwe kary finansowe. Natomiast ubezpieczenie AC jest dobrowolne, jednak biorąc pod uwagę zakres gwarantowanej ochrony warto rozważyć jego wykup, aby zwiększyć poczucie swojego bezpieczeństwa.

Czym jest ubezpieczenie AC?

W pierwszej kolejności warto poznać dokładną definicję ubezpieczenia AC, zwanego również Autocasco. Jest to rodzaj dobrowolnej i nieobowiązkowej polisy, która obejmuje ochroną samochód oraz jego wyposażenie na wypadek uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży. Niestety nie zawsze szkody, które powstają w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, np. podczas kolizji, są pokrywane z obowiązkowego ubezpieczenia OC, dlatego też Autocasco to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli rozszerzyć polisę i tym samym ochronę samochodu obejmującą wyposażenie, szyby i karoserię. W teorii każdy właściciel pojazdu może wykupić ubezpieczenie AC, a jego zakres dostosować do własnych potrzeb, gdyż jest on zwykle elastyczny. Co istotne, na wypłatę świadczenia nie ma wpływu to, kto był sprawcą danej szkody, dzięki czemu można uzyskać odszkodowanie nawet w przypadku, gdy jest nim sam właściciel pojazdu lub powstała na skutek zdarzenia losowego.

Zakres ochrony gwarantowanej przez polisę ubezpieczeniową AC

Wielu właścicieli samochodów, szczególnie starszych i używanych, zastanawia się czy Autocasco się opłaca. Biorąc pod uwagę możliwość dostosowania jego zakresu do indywidualnych potrzeb zdecydowanie jest to korzystne rozwiązanie, które w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się bardzo przydatne.

Ochrona na skutek zdarzeń losowych

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie Autocasco stanowi skuteczną ochronę od szkód powstałych na skutek zdarzeń losowych. Najczęściej uszkodzenia pojazdu mogą być związane z odłamanym konarem drzewa, gradobiciem, pożarem czy powodzią. W każdej z tych sytuacji pojazd może poważnie ucierpieć, dlatego jeśli właścicielowi pojazdu zależy na szerokiej ochronie samochodu od szkód wywołanymi różnego rodzaju czynnikami, na które nie ma wpływu, to ubezpieczenie AC będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Nieznany sprawca szkody

Kierowcy, którzy często poruszają się po drogach, a także jeżdżą na zakupy pozostawiając samochód na parkingu doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak niewiele trzeba, aby po powrocie do auta z galerii handlowej czy supermarketu spotkać niemiłą niespodziankę w postaci niewielkiej wgniotki czy obrysowanego lakieru. W takim przypadku uszkodzenie samochodu wiąże się zwykle z dużą trudnością z ustaleniem sprawcy szkody, szczególnie, gdy miała ona miejsce na niestrzeżonym parkingu. Jest to kolejny dowód na to, że skorzystanie z ubezpieczenia Autocasco jest opłacalnym rozwiązaniem, gdyż w takiej sytuacji ubezpieczyciel nie czeka na ustalenie sprawcy zdarzenia, tylko niezwłocznie po zgłoszeniu szkody i dokonanej analizie wypłaca należne odszkodowanie. Skraca to całą procedurę, a także pozwala zaoszczędzić czas związany z koniecznością unieruchomienia pojazdu z uwagi na szkodę.

Uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenia ze zwierzęciem

Nawet przy zachowaniu maksymalnego poziomu ostrożności można nie zdążyć zareagować w porę, gdy tuż przed maską pojawi wyskakujące na drogę zwierzę. Takie sytuacje mają najczęściej miejsce po zmroku, gdy dzikie zwierzęta stają się bardziej aktywne. Kolizje tego rodzaju mogą być bardzo groźne, a powstałe w ich wyniku uszkodzenia pojazdu kosztowne. Jednak mając wykupioną polisę Autocasco naprawa szkody finansowana jest przez ubezpieczyciela.

Samodzielne uszkodzenie auta

Niestety może zdarzyć się sytuacja, w której właściciel lub kierowca pojazdu sam będzie sprawcą szkody, nawet gdy zachowuje szczególną ostrożność podczas jazdy i stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Wystarczy chwila nieuwagi aby uderzyć w niski słupek, np. podczas wyjazdu z parkingu na terenie galerii handlowej. Przerysowany lub uszkodzony w ten sposób samochód, w przypadku wykupionej polisy AC, będzie podlegał naprawie w ramach jej zakresu. Dlatego też w takiej sytuacji można skorzystać z odszkodowania lub zdecydować się na naprawę we własnym zakresie. Jednak zawsze lepiej mieć ten wybór.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu

Wiele osób decyduje się na wykupienie polisy AC z uwagi na gwarancję ochrony na wypadek utraty samochodu w wyniku kradzieży. Niestety z policyjnych statystyk wynika, że problem ten nadal jest bardzo powszechny, gdyż w samym 2020 r. wszczęto ponad 8800 postępowań, które nie zawsze kończą się sukcesem w postaci odnalezienia skradzionego pojazdu. Służby mundurowe dokładają wszelkich starań, jednak coraz lepiej rozwinięta nowoczesna technologia sprawia, że sprawcy kradzieży są trudni w namierzeniu, przez co odzyskanie samochodu jest utrudnione, a niekiedy niemożliwe. W takich sytuacjach ubezpieczenie AC jest w stanie zrekompensować utratę pojazdu, dlatego warto zapewnić sobie ten rodzaj ochrony dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Oczywiste jest, że ryzyko utraty auta wzrasta wraz z jego wartością, dlatego też najczęściej na wykup polisy Autocasco decyduj się właściciele nowych pojazdów, szczególnie klasy premium.

Kiedy warto wykupić polisę AC?

Bez wątpienia polisę Autocasco warto wykupić dla samochodów nowych, które pochodzą prosto z salonu, pojazdów marek premium, a także modeli z bogatym wyposażeniem. Ponadto warto także wiedzieć, że w przypadku korzystania z leasingu ubezpieczenie AC jest obowiązkowe. W przypadku, gdy samochód jest finansowany przez inny podmiot (np. bank lub firmę leasingową) leasingobiorca występuje w roli użytkownika pojazdu i nie jest jego prawowitym właścicielem. Jednak mimo to, całą odpowiedzialność za ewentualnie powstałe szkody spoczywa właśnie na nim, dlatego też większość leasingodawców wymaga wykupienia na użytkowany samochód pełnego pakietu ubezpieczeń, w tym również polisy AC. Warunki dotyczące tego zagadnienia zawsze są szczegółowo opisane w umowie kredytowej lub leasingowej, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Polisa ubezpieczeniowa AC – dodatkowa ochrona pełna korzyści

 

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące z wykupienia ubezpieczenia Autocasco nie ma najmniejszych wątpliwości, że polisa ta jest opłacalna, szczególnie gdy zestawimy ze sobą koszt jej wykupu w stosunku do ryzyka, jakie wiąże się z jej brakiem. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę najgorszy scenariusz, czyli utratę samochodu w wyniku kradzieży lub szkody całkowitej. Na rynku ubezpieczeniowym jest duża konkurencja, dlatego towarzystwa coraz częściej oferują bardzo atrakcyjne warunki w przypadku chęci wykupienia pakietu ubezpieczeń OC, AC, NWW i Assistance. Z reguły można liczyć na dodatkowe zniżki, dlatego też w przypadku poszukiwania polisy dla samochodu w leasingu warto odpowiednio wcześniej zorientować się, czy firma finansująca zakup pojazdu nie współpracuje z towarzystwami, które są w stanie zaoferować najkorzystniejsze warunki w danym przypadku.

Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania.