Korzystny kredyt samochodowy — jaki wybrać?

Przymierzasz się do kupna samochodu, jednak brakuje Ci środków na koncie? Jeszcze nie wszystko stracone — dobrany we właściwy sposób kredyt samochodowy pozwoli Ci cieszyć się upragnionym, nowym pojazdem, bez potrzeby nadszarpywania budżetu lub wieloletnich wyrzeczeń. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób wybrać kredyt na samochód, by był on jak najkorzystniejszy.

Po pierwsze: wybór właściwego samochodu

Decydując się na zakup pojazdu, zazwyczaj mamy ściśle określone wymagania, jakie powinien on spełniać. Rozglądając się za najbardziej odpowiednią opcją kredytowania, warto przede wszystkim zastanowić się, jaki samochód będzie dla nas odpowiedni. Wśród aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, znajdują się między innymi:

  • rok produkcji samochodu i jego rynek – musimy się upewnić, czy interesują nas wyłącznie nowe modele, czy pojazdy używane także bierzemy pod uwagę,
  • rodzaj nadwozia – w zależności od naszych potrzeb, powinniśmy ustalić, czy powinien by to minivan, sedan, hatchback itp.
  • potencjalne marki – zazwyczaj wybierając samochód mamy upatrzone marki, które nas interesują, takie jak Porsche, Seat czy Volkswagen,
  • przeznaczenie samochodu – w przypadku ubiegania się o kredyt na samochód znaczenie ma fakt, czy pojazd będzie służyć wyłącznie do celów prywatnych, czy też kupujemy go jako samochód firmowy.

Kiedy wybierzemy już markę i model samochodu, jaki nas interesuje, a także określimy jego przeznaczenie oraz rynek zakupu — wtórny lub pierwotny — będziemy mogli określić, jaka kwota jest nam potrzebna. Porównując cenę samochodu ze stanem budżetu (domowego lub firmowego) będziemy w stanie wskazać, jaka kwota kredytowania jest w naszym przypadku najbardziej interesująca. Co ważne — jeśli rozważamy zakup samochodu, ale wahamy się pomiędzy kilkoma konkretnymi modelami, warto porównać kalkulacje kredytowe dla każdego z nich z osobna.

Po drugie: przedmiot finansowania i przyszłość samochodu

W przypadku kredytowania samochodu mamy do wyboru dwa warianty — klasyczny kredyt samochodowy, w przypadku którego przedmiotem finansowania jest całkowity koszt wybranego pojazdu, a także nowoczesny kredyt samochodowy. W tym drugim przypadku finansuje się jedynie prognozowaną utratę wartości pojazdu w czasie jego wykorzystywania. Klasyczny kredyt samochodowy, dzięki spłacie całkowitej kwoty, powoduje, że samochód staje się Twoją własnością po zakończeniu okresu kredytowania. Jeśli jednak decydujemy się na spłatę jedynie prognozowanej utraty wartości samochodu, decyzję o jego przyszłości możemy podjąć dopiero po zakończeniu finansowania, W grę wchodzą aż trzy możliwości:

  1. zwrot samochodu do dealera, który odkupuje go po ustalonej w umowie kredytowej rynkowej wartości końcowej (czyli tzw. wartości rezydualnej),
  2. zatrzymanie samochodu na własność oraz spłacanie jego wartości końcowej w systemie ratalnym,
  3. zatrzymanie samochodu na własność i jednorazowe spłacenie wartości końcowej pojazdu.

Finansowanie za pomocą nowoczesnego kredytu samochodowego zapewnia Klientowi swobodę podjęcia decyzji dopiero zakończeniu umowy kredytowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu Klient ma o wiele więcej czasu na podjęcie decyzji, czy zamierza rozstawać się z samochodem oraz na co pozwalają jego środki finansowe w chwili zakończenia umowy. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kredytobiorca, będący zarazem użytkownikiem samochodu, nie ma obowiązku dalszego korzystania z auta po tym, jak spłaci ustalone w umowie zobowiązanie finansowe. Dzięki gwarancji odkupu przez dealera na podstawie wartości rezydualnej można bez problemu zdecydować się na finansowanie innego, nowego  samochodu.

Po trzecie: ustal odpowiedni okres finansowania

Wiedza o tym, jaka kwota potrzebna nam jest do sfinansowania zakupu wybranego przez nas samochodu, pozwala na uczynienie następnego kroku. Należy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania w związku z planowanym przez nas kredytem. Przede wszystkim istotny jest okres kredytowania. Zaletą kredytu samochodowego jest fakt, że czas ten może być dostosowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy, czyli przyszłego użytkownika samochodu. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, możemy bez problemu wybrać okres od 1 do 3 lat, w przypadku większych zobowiązań finansowych natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na nieco dłuższy, cztero- lub pięcioletni wariant. Okres kredytowania samochodu ma realny wpływ na wysokość comiesięcznej raty kredytowej. Im dłuższy czas na spłatę zobowiązania finansowego, tym niższa będzie rata kredytu, jaką przyjdzie nam zapłacić.

Po czwarte: wybierz poziom wkładu własnego

Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego czy też innych kredytów konsumenckich, ubieganie się o finansowanie w ten sposób zakupu samochodu, wiąże się z uiszczeniem wkładu własnego. Wysokość kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy nie tylko od wybranego przez nas wariantu kredytowania, ale także od naszych możliwości finansowych.

Po piąte: dodatkowe koszty, czyli elementy składowe raty kredytu

Należy pamiętać o tym, że kredyt samochodowy wiąże się nie tylko z całkowitą wartością pojazdu, ale także z dodatkowymi kosztami. Ich wysokość uzależniona jest między innymi od wariantu kredytowania oraz okresu, jaki wybraliśmy na spłatę zobowiązania finansowego. W przypadku klasycznego kredytu samochodowego cały koszt samochodu rozdzielony zostaje na oprocentowane, comiesięczne raty oraz wkład własny użytkownika. W przypadku nowoczesnego modelu finansowania poszczególne parametry kredytu mają jednak bezpośredni wpływ na to, ile wynosić będzie miesięczna rata. Na jej wysokość składają się także:

  • model samochodu oraz jego wartość początkowa,
  • okres obowiązywania umowy kredytowej,
  • deklarowany przez użytkownika całkowity przebieg kilometrów pojazdu,
  • poziom wkładu własnego, wniesionego przez kredytobiorcę.

Wszystkie z wyżej wymienionych parametrów pozwalają równocześnie na dostosowanie wysokości raty kredytowej do możliwości finansowych kredytobiorcy. Wystarczy przykładowo wydłużyć okres obowiązywania umowy lub zwiększyć wkład własny, by prognozowana rata kredytu była przystępna dla danego użytkownika.

Po szóste: postaw na wiarygodnego kredytodawcę

Szukając odpowiedniego i korzystnego kredytu samochodowego, należy zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność podmiotu, który udziela finansowania. Jest to o tyle istotne, że obecnie nie tylko banki udzielają korzystnych kredytów finansowych — można je uzyskać także w prywatnych instytucjach. Jednym z wiarygodnych podmiotów tego typu jest Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o. — firma o wieloletnim doświadczeniu zarówno na rynku finansowym, jak i motoryzacyjnym, stawiająca na indywidualne podejście do potrzeb każdego Klienta. Wybierając ofertę tego przedsiębiorstwa, zyskujemy nie tylko wsparcie doświadczonych doradców, ale także gwarancję usług na najwyższym poziomie.

Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania.