Najem a leasing – jakie są różnice?

Szukając dobrego samochodu, przyszli kierowcy często zastanawiają się nad najlepszym rodzajem finansowania. Do jednych z najbardziej atrakcyjnych ofert należą te, które proponują najem pojazdu lub jego leasing.

Szukając dobrego samochodu, przyszli kierowcy często zastanawiają się nad najlepszym rodzajem finansowania. Do jednych z najbardziej atrakcyjnych ofert należą te, które proponują najem pojazdu lub jego leasing. Słysząc o tych możliwościach, pierwsze pytanie, jakie nasuwa się na myśl, dotyczy różnic pomiędzy tymi, na pozór niezwykle podobnymi, formami finansowania. Oprócz tego każdy z potencjalnych klientów pragnie dowiedzieć się, która opcja bardziej się opłaca.

Wynajem długoterminowy auta – na czym polega?

Najem samochodów może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Skupmy się jednak na drugiej odmianie. Długoterminowy wynajem pojazdu stanowi atrakcyjną alternatywę dla zakupu i leasingu. W tym modelu miesięczne raty są na pierwszy rzut oka nieco wyższe niż w przypadku leasingu, jednak prawie wszystkie koszty dodatkowe są już wliczone w cenę.

W wielu przypadkach, jeżeli chodzi o oferty usługodawców, nie jest konieczna wpłata zaliczki. Najem długoterminowy można określić jako prawdopodobnie najprostszy sposób na uzyskanie własnego pojazdu. Oprócz tego nie trzeba się przejmować aspektami organizacyjnymi i formalnościami, takimi jak, np. rejestracja, ubezpieczenie itp.

Jakie są największe zalety korzystania z wynajmu długoterminowego auta?

Wynajem długoterminowy auta jest stosunkowo nowym modelem finansowania. Jego główną zaletą jest to, że użytkownik pojazdu jest zwolniony z odpowiedzialności w kontekście takich aspektów, jak podatki związane z posiadaniem auta, aktualny przegląd pojazdu, regularne dbanie o sprawność i serwisowanie poszczególnych komponentów, czy wymienianie opon, płynów i olejów. Jedynym mankamentem mogą być wyższe opłaty w porównaniu z różnymi formami leasingu – dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Jednakże jest to dość ciekawa propozycja, szczególnie dla kierowców poszukujących nowych, nieco niekonwencjonalnych rozwiązań.

Czym charakteryzuje się leasing samochodowy?

Umowy leasingowe zawierane są zazwyczaj bezpośrednio z dealerami samochodowymi, w przeciwieństwie do długoterminowego wynajmu samochodów. W trakcie trwania umowy leasingowej klient płaci uzgodnioną, comiesięczną ratę. Dodatkowo na początku i na końcu okresu najmu pobierana jest oddzielna opłata jednorazowa, chociaż ten aspekt jest w głównej mierze zależny od tego, z jakiego oferty usługodawcy skorzysta klient.

Umowa leasingowa zawierana jest zazwyczaj na czas od 2 do 5 lat. Po czasie jej obowiązywania istnieje zwykle możliwość wykupienia auta za wartość rezydualną. Jeśli jednak kierowca nie zdecyduje się na kupno, można zwrócić pojazd. Warto mieć na uwadze to, że jeśli po zwrocie samochodu jego wartość rezydualna będzie niższa niż obliczona wcześniej, trzeba będzie uiścić tę różnicę. Dlatego w trakcie użytkowania samochodu warto o niego należycie zadbać, aby w przyszłości nie narażać się na dodatkowe koszty. 

Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania.